مقایسه افزونه Rank Math و افزونه Yoast SEO

شما برای بهبود سئوی سایت خود از افزونه Rank Math استفاده می کنید یا افزونه Yoast SEO؟ به نظرتان استفاده از کدام یک بهتر است؟

 این سوالی که این روزها توسط بسیاری از کاربران پرسیده می شود. در این مقاله به بررسی امکانات هر دو افزونه خواهیم پرداخت و در نهایت توضیح میدهیم کدام یک افزونه بهتری برای بهبود سئو در سایت های وردپرسی است.

Yoast SEO یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین افزونه های سئو وردپرس است که سالهاست در حوزه SEO فعالیت می کند و تسلط کافی بر تمامی جزئیات این کار را دارد.

این افزونه تا به حال، بیش از ۵ میلیون نصب فعال و امتیاز ۴.۹ ستاره در وردپرس کسب کرده است.

اما اخیراً یک رقیب جدید به نام افزونه Rank Math پیدا شده است و در مدت زمان بسیار کوتاهی جامعه عظیمی از کاربران را به خود جذب کرده است. این افزونه با امکانات فراوانی که ارائه داده مورد توجه کاربران قرار گرفته و محبوبیت آن با سرعت باورنکردنی در حال افزایش است.

همین موضوع باعث شد تا این مقاله را بنویسیم و بررسی کنیم بهترین افزونه سئو کدامیک هستند. Yoast SEO یا  Rank Math؟

در این مقاله امکانات افزونه Rank Math را با بررسی ویژگی های اصلی آن به عنوان یک افزونه SEO و همچنین مقایسه آن با Yoast SEO در این ویژگی ها خواهیم پرداخت:

 • رابط کاربری: چقدر راحت و به طور کامل و موثر می توانید از امکانات افزونه استفاده کنید؟ تفاوت رابط کاربری (UI) افزونه Rank Math با Yoast SEO  چیست؟
 • تخصیص کلمات کلیدی: چند کلمه کلیدی می توانید در هر یک از افزونه های Rank Math و Yoast SEO اختصاص دهید؟ آیا این کلمات کلیدی به درد رتبه شما می خورند؟
 • بهینه سازی محتوا: با استفاده از افزونه Rank Math  چقدر می توانید سئوی محتوای خود را بهینه کنید؟ آیا Rank Math از تکنیک های بهینه سازی متفاوتی نسبت به Yoast SEO استفاده می کند؟
 • امکانات: کدام یک از افزونه ها ویژگی های مفیدتری را ارائه می دهند؟
 • Indexing (نمایه سازی): کدام افزونه SEO خدمات نمایه سازی فوری را ارائه می دهد؟
 • کارایی: Rank Math چقدر بر سرعت وب سایت شما تأثیر می گذارد؟ این افزونه چقدر خوب کدنویسی شده است؟ در مورد Yoast SEO چطور؟
 • یکپارچه سازی نقشه سایت XML: آیا Rank Math یک نقشه سایت برای وب سایت شما ایجاد می کند؟ تفاوت بین نقشه سایت تولید شده توسط Rank Math و Yoast SEO در چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ همه این سوالات در ادامه با ما همراه باشید:

افزونه Rank Math چیست؟

افزونه بهینه سازی سئو Rank Math با نام مستعار aka مخفف “The Swiss Army Knife of WordPress SEO”  یک افزونه رایگان بهینه سازی موتور جستجو است که شما را در چگونگی بهینه سازی محتوای خود برای به دست آوردن رتبه های بالاتر در نتایج جستجو، راهنمایی می کند.

این افزونه تا کنون، بیش از ۶۰۰ هزار نصب فعال و امتیاز ۴.۹ ستاره در وردپرس را بدست آورده است. نسخه حرفه ای این افزونه نیز به تازگی منتشر شده است.

رابط کاربری Rank Math:

هرچه رابط کاربری تمیزتر و ساده تر باشد، بهتر است. وقتی توسعه دهندگان افزونه ها نیازهای همه کاربران خود را درک کنند و در نتیجه آن را طوری طراحی کنند که همه افراد با سطوح تخصص مختلف، به راحتی بتوانند با آن کار کنند، قطعا برنده خواهند شد. توسعه دهندگان Rank Math این موضوع را به خوبی می دانند، لذا دو حالت برای افزونه خود طراحی کرده اند:

 1. ساده(Easy): برای کسانی که تخصص زیادی ندارند و می خواهند خود Rank Math همه کارها را انجام دهد. به عبارتی اگر این حالت را انتخاب کنید، دیگر لازم نیست با تنظیمات Rank Math کاری انجام دهید.
 2. پیشرفته(Advanced ): این حالت برای کسانی که می خواهند کنترل کاملی بر سئو وب سایت خود داشته باشند، مناسب است. به عبارتی حرفه ای ها می توانند تنظیمات دلخواه خود را انجام دهند.

در مقایسه با Rank Math، چیزی به عنوان “حالت” در Yoast SEO وجود ندارد. آنها یک مدل رابط کاربری برای همه طراحی کرده اند. احتمالا آنها می خواستند همه ما سئو یاد بگیریم…

استایل و نمای کلی:

Rank Math یک رابط کاربری بصری جذاب را پیاده سازی کرده که نه تنها مدرن به نظر می رسد و بلکه تجربه کاربر را نیز افزایش می دهد.

نمایی از پیشخوان این افزونه:

Rank Math

 

پیشخوان این افزونه نه تنها جذاب است بلکه در واقع امکانات سئو سایت را سرگرم کننده می کند. وقتی تصمیم میگیرید سئوی سایت را بهینه کنید، در درجه اول با پر کردن جاهای خالی، نوشتن اعداد، فرایندها و انتخاب چک لیست ها، خود را یک متخصص سئو خواهید یافت. بله، شما برایان دین واقعی هستید!

کاملا مشخص است که آنها روی رابط کاربری افزونه بسیار کار کرده اند، زیرا همه چیز در بهترین مکان ممکن قرار دارد. در اولین دقایق کار با Rank Math، شما قادر خواهید بود هر آنچه به دنبال آن هستید را به راحتی پیدا کنید.

Yoast SEO دارای یک رابط کاربری کمی قدیمی تری است. اما آنها نیز یک رابط کاربری موفقیت آمیزی ساخته اند و می توانید از Yoast SEO به راحتی و به طور کارآمد استفاده کنید. گذشته از اینها، توسعه دهندگان یوست سئو ۱۲ سال در این زمینه تجربه دارند و با نیازهای کاربران در این مدت آشنا شده اند.

ویژگی کلید واژه کانونی:

 

Rank Math به طور معمول به شما امکان می دهد حداکثر ۵ کلمه کلیدی را برای بهینه سازی اختصاص دهید. اما در به روزرسانی اخیر، گزینه ای برای افزایش تعداد کلمات کلیدی اضافه کرده است. برای انجام این کار، شما باید یک فیلتر به ویرایشگر صفحه خود اضافه کنید.

از طرف دیگر، Yoast SEO به شما امکان می دهد فقط یک کلمه کلیدی برای نسخه رایگان و حداکثر ۵ کلمه کلیدی در نسخه Pro اضافه کنید.

اما آیا امکان افزودن تعداد زیادی کلمات کلیدی در Rank Math به نفع SEO شماست؟

نه مستقیما، با این حال، Rank Math به شما کمک می کند تا محتوای خود را برای کلمات کلیدی اضافه شده خود بهینه کنید. این بهینه سازی ها شامل: افزایش تراکم کلمه کلیدی، استفاده از آن در زیرعنوان ها و موارد دیگر است.

تنظیمات مربوط به عنوان، متا و پیوندهای یکتا (permalink) برای هر دو افزونه SEO دقیقاً مشابه هم کار می کنند. همچنین هر دو پیش نمایش اسنیپت برای موبایل و دسک تاپ را نشان می دهند.

بهینه سازی محتوا:

اگر از Yoast SEO استفاده کرده باشید مواردی مانند تصویر زیر را دیده اید. اینها راهنمای بهینه سازی محتوای از نظر سئو است که برای کمک به افزایش رتبه نوشته شما در گوگل به کار می رود.

Yoast SEO

 

اما ، از آنجا که SEO هر روز تغییر می کند، نمی توانیم بگوییم که همه این تکنیک های بهینه سازی کار می کنند یا حداقل مفید هستند.

با این حال ، Rank Math قول می دهد از به روزترین و کارآمدترین تکنیک ها برای بهینه سازی محتوای شما استفاده کند.

content-optimization-RankMath

 

به عنوان مثال، Yoast SEO از شما می خواهد که کلمه کلیدی مورد نظر را در جمله اول قرار دهید، اما Rank Math شما را ملزم می کند که کلمه کلیدی خود را در پاراگراف اول قرار دهید نه جمله اول.

اخیرا، مشخص شده است که برای بدست آوردن موقعیت ۱ در رتبه بندی یا داشتن ریچ اسنیپت، وجود کلمه کلیدی در جمله اول الزامی نیست، لذا این یک نشانه واضحی است که Rank Math از معیارهای به روز شده تری استفاده می کند.

امتیاز دهی بهینه سازی محتوا:

Rank Math بهینه سازی محتوای شما را به صورت عددی در بازه ۰-۱۰۰ به دست می آورد. بطور کلی، اگر امتیاز شما بالاتر از ۸۰ باشد، به رنگ سبز تبدیل می شود. بنابراین، باید محتوای خود را بهینه کنید تا زمانی که نمره شما سبز شود.

Yoast SEO در این حالت سطح بهینه سازی محتوا را به صورت دایره های سبز، نارنجی و قرمز نشان می دهد.

در اینجا، Rank Math نمره شما را به ۱۰۰ قطعه تقسیم می کند، اما Yoast آن را به ۳ قطعه تقسیم می کند. بنابراین، به وضوح، Rank Math به شما ایده بهتری از بهینه سازی محتوای سایت را می دهد.

امکانات:

هر دو افزونه طیف گسترده ای از ویژگی ها را ارائه می دهد. اما به طور کلی Rank Math ویژگی های بیشتری نسبت به Yoast SEO در اختیار کاربران قرار می دهد. برخی از منتقدین، بسیاری از ویژگی های Rank Math را به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته اند، زیرا این ویژگی ها بسیار زیاد بوده و می توانند وقت گیر باشند.

در ادامه به برخی ویژگی هایی که Rank Math دارد اما سایر افزونه های SEO ندارند می پردازیم:

 •  فیلدهای سفارشی پیشرفته و پشتیبانی از AMP
 •  نظارت بر خطای ۴۰۴
 •  تغییر مسیرهای (۳۰۱ ، ۳۰۲ ، ۳۰۷ ، ۴۱۰ و غیره)
 • مدیریت نقش
 • Modular Framework
 • افزودن ویژگی Alt
 • ابزار تحلیل سئو

به طور کلی با استفاده از RankMath، می توانید میزان استفاده از افزونه های سئو مختلف را کاهش دهید.

مقایسه Rank Math  و Yoast SEO از نظر کارایی

برای تحلیل بهتر کارایی و عملکرد، این موضوع را به دو دسته تقسیم می کنیم:

عملکرد SEO، عملکرد افزونه.

عملکرد سئو:

هیچ یک از این افزونه ها، نتایج سئو قوی تری را نسبت به دیگری ارائه نمی دهد. بنابراین، تصور نکنید که با رفتن به Rank Math سایت شما از نظر سئو رشد سریعتری خواهد داشت.

با این وجود، Rank Math مجموعه ویژگی های بیشتری نسبت به Yoast SEO ارائه می دهد که از نظر تئوری به معنای عملکرد بهتر SEO است. اما در مجموع، سخت است که بگوییم کدام افزونه عملکرد بهتری در SEO دارد. زیرا این کار نیاز به نظارت دقیق بر روی دو وب سایت مشابه با محتوای یکسان با استفاده از دو افزونه SEO متفاوت دارد.

عملکرد افزونه:

Rank Math، سه برابر کوچکتر از Yoast SEO است، به این معنی که ۳ برابر خط کد کمتری دارد. به عبارتی وب سایت شما از درخواست های PHP کمتری بهره مند خواهد شد و متعاقباً سریعتر خواهد بود. البته به عنوان یک کاربر، به احتمال زیاد این تفاوت را متوجه نخواهید شد. اما هر میلی ثانیه ای که بتوانید صرفه جویی کنید در وب بسیار ارزشمند است.

یکپارچه سازی نقشه سایت XML:

وقتی نوبت به ایندکس شدن می رسد، فایل نقشه سایت قسمت مهمی از هر وب سایت محسوب می شود. بدون نقشه سایت، این احتمال وجود دارد که گوگل برخی از مطالب سایت شما را فراموش کند و آنها را ایندکس نکند.

Rankmath-Sitemap-settings

 

افزونه Rank Math به صورت خودکار نقشه سایت را برای وب سایت شما ایجاد می کند. همچنین می توانید نقشه سایت سفارشی برای پست تایپ های مختلف در سایت تان ایجاد کنید از جمله نقشه سایت خبری، نقشه سایت تصویر و غیره .

هیچ تفاوت آشکاری بین نقشه سایت ایجاد شده توسط هر یک از افزونه های SEO وجود ندارد. اما بنده به شخصه فکر می کنم سفارشی کردن نقشه سایت خود با استفاده از Rank Math نسبت به سایر افزونه های سئو بسیار آسان تر است.

جمع بندی:

 1. Rank Math دارای رابط کاربری مدرن تری نسبت به Yoast SEO است. اما، به طور کلی هر دو افزونه به خوبی طراحی شده اند و شما می توانید از هر دوی آنها به راحتی و به صورت موثر استفاده کنید.
 2. شما می توانید توسط Rank Math به تعداد نامحدود، کلمات کلیدی به نوشته خوداختصاص دهید. اما نسخه پرمیوم افزونه Yoast SEO به شما امکان می دهد حداکثر ۵ کلمه کلیدی را اضافه کنید.
 3. Rank Math و Yoast SEO هر دو از روش بهینه سازی سئو استفاده می کنند. اما Rank Math از نظر معیارهای سئو به روزتر است.
 4. Rank Math خدمات ایندکس سازی فوری را ارائه می دهد که به طور معمول به نفع شما خواهد بود. این سرویس توسط Yoast SEO ارائه نشده است.
 5. Rank Math ، سه برابر سبک تر از Yoast SEO است. به این معنی که شما با استفاده از Rank Math یک وب سایت ۳x سریع تر خواهید داشت.
 6. هر دو پلاگین SEO یک نقشه سایت برای سایت شما ایجاد می کنند و هیچ تفاوت آشکاری بین نقشه سایت آنها وجود ندارد. با این حال، Rank Math رابط کاربری بهتری دارد و در نتیجه کار با آن آسان تر است.

با توجه به توضیحات بالا فکر میکنید بهترین افزونه سئو کدامیک باشند…

کدام افزونه SEO را باید انتخاب کرد؟ Yoast Seo  یا  Rank Math

همانطور که به وضوح مشاهده می کنید، Rank Math مجموعه فوق العاده ای از ویژگی ها را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند تا SEO سایت خود را به سطح بالاتری برسانید. البته این ویژگی ها با نسخه پرمیوم افزونه Yoast Seo نیز در اختیارتان قرار میگیرند.

با در نظر گرفتن این نکته، اگر در حال حاضر از افزونه Yoast SEO premium بر روی سایت خود استفاده می کنید، رفتن به Rank Math منطقی نیست.

اما کاربرانی که از نسخه رایگان افزونه Yoast seo استفاده می کردند، می توانند با انتقال به افزونه Rank Math، قابلیت های سئوی سایت خود را ارتقا دهند. به خصوص با درنظر گرفتن این موضوع که Rank Math یک ویژگی اختصاصی دارد که به شما امکان می دهد تمام تنظیمات Yoast SEO خود را وارد کنید.

علاوه بر این، Rank Math به لطف رابط کاربری بصری و راه اندازی ویزارد جامع تر، برای مبتدیان محیط کاربرپسندانه و ساده تری دارد.

 

Rank Math برای چه کسانی مناسب است؟

این افزونه برای کاربران جدید و سایت های وردپرسی که تا به حال از هیچ ابزار SEO استفاده نکرده اند، انتخاب مناسبی است.

از آنجا که این افزونه هنوز در مراحل ابتدایی تولید و انتشار است: ما این افزونه را بیشتر برای افرادی که وقت لازم برای ارتباط با پشتیبانی در موارد اضطراری را دارند توصیه می کنیم، یا کسانی که مهارت برنامه نویسی دارند تا خودشان مشکلات احتمالی را حل کنند.

مجدد تاکید می کنیم، Rank Math یک افزونه بسیار جالب با امکانات زیاد است. اما اگر در حال حاضر سایر افزونه های سئو روی سایت شما نصب است، تغییر از افزونه های SEO دیگر فقط به همین دلیل نیز می تواند تأثیرات منفی فراوانی برای شما به همراه داشته باشد.

 

نتیجه گیری

Rank Math یک افزونه کامل SEO است که دارای رابط کاربری مدرن و آسان برای استفاده است. از جدیدترین تکنیک های بهینه سازی استفاده می کند و به شما امکان می دهد کلمات کلیدی نامحدود به نوشته های خود اختصاص دهید و محتوای خود را برای همه آنها بهینه کنید.

بدون شک Rank Math می تواند طی چند سال آتی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. اگر به چشم انداز آن نگاهی بیندازید، قطعاً به نظر می رسد یک برنده واضح است.

اما با همه این تفاسیر نمی توانیم Yoast SEO را تضعیف کنیم، که سال های زیادی است وجود دارد و در زمینه سئو جزء بهترین ها بوده است. و جالب خواهد بود که ببینیم چگونه سازندگان این افزونه چرخه توسعه خود را تقویت می کنند.

علاوه بر این، RankMath به تازگی نسخه حرفه ای خود را منتشر کرده، و اینکه چگونه کاربران نسبت به نسخه پرمیوم این افزونه واکنش نشان می دهند، نیاز به بررسی دارد.

حال به نظر شما کدام یک بهتر است، Rank Math یا Yoast SEO؟ در حال حاضر از کدام یک استفاده می کنید؟