وردپرس 5.6

وردپرس ۵.۶ : بررسی ویژگی ها و امکانات جدید نسخه ۵.۶ وردپرس

وردپرس ۵.۶ با نام “Simone” در ۸ دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۸ آذر ۱۳۹۹)، به عنوان سومین نسخه اصلی وردپرس در سال ۲۰۲۰، منتشر شد.

وردپرس ۵.۶ تمرکز خود را بر روی بهبود بلوک های ویرایشگر وردپرس، تقویت امنیت (به طور خاص گسترش به روزرسانی خودکار)، بسیاری از قابلیت هایی که توسعه دهندگان دوست خواهند داشت، و یک قالب پیش فرض کاملا جدید با نام دو هزار و بیست و یک (۲۰۲۱) قرار داده است.

 در این مقاله ، به بررسی امکانات جدیدی که در وردپرس ۵.۶ ارائه شده است می پردازیم تا بتوانید از این نسخه وردپرس بیشترین بهره را ببرید.

 

وردپرس 5.6

 

قبل از بروزرسانی: فراموش نکنید که از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید!

 

قبل از اجرای هرگونه به روزرسانی اصلی هسته وردپرس، حتماً از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. یک نسخه پشتیبان کامل که شامل پایگاه داده وردپرس، فایل های وردپرس، قالب ها، افزونه ها، کتابخانه رسانه و … باشد.

وردپرس ۵.۶ شامل چندین ویژگی و به روزرسانی جدید است، لذا بر اهمیت داشتن یک استراتژی جامع پشتیبان گیری از وردپرس تأکید مجدد می کنیم. یک افزونه پشتیبان گیری از وردپرس مانند BackupBuddy می تواند پشتیبان گیری کامل از سایت شما را به همراه پشتیبان گیری های برنامه ریزی شده و خودکار انجام دهد.

 

به روز رسانی پایگاه داده

 

پس از به روزرسانی سایت خود به وردپرس ۵.۶ ، ممکن است هنگام ورود به پیشخوان پیغام نیاز به بروز رسانی پایگاه داده را مشاهده کنید. برای ادامه فرایند، روی دکمه بروزرسانی پایگاه داده وردپرس کلیک کنید.

 

وردپرس ۵.۶ : بررسی ویژگی  ها و امکانات جدید و برتر

 

این نسخه از وردپرس شامل ۸۵ بهبود و ویژگی اضافه شده، ۲۰۱ رفع اشکال و موارد دیگر است.

در ادامه به بررسی نکات مهم و ویژگی های اضافه شده در وردپرس ۵.۶ می پردازیم:

 

  1. به روز رسانی خودکار هسته وردپرس

بعد از قابلیت به روز رسانی خودکار افزونه ها و قالب های که در وردپرس ۵.۵ اضافه شده بود، اینک وردپرس ۵.۶ یک رابط کاربری جدید برای فعال کردن به روزرسانی خودکار نسخه های اصلی هسته وردپرس را ارائه می دهد.

ویژگی بروزرسانی خودکار هسته وردپرس سالهاست در وردپرس وجود دارد، و فقط توسعه‌دهندگان قادر به بروزرسانی خودکار وردپرس بودند. اما اکنون در وردپرس ۵.۶ برای سهولت انتخاب به روزرسانی خودکار نسخه های اصلی وردپرس، این گزینه به  پیشخوان اضافه شده است.

نسخه های جدید منتشر شده وردپرس اغلب شامل وصله های امنیتی مهم برای بستن نقاط آسیب پذیر هستند (از طریق این لینک می توانید مشاهده کنید که چند مسئله امنیتی برای قالب ها و افزونه ها هر ماه در خلاصه آسیب پذیری وردپرس، فاش می شود). به همین دلیل همواره اجرای آخرین نسخه وردپرس یا هر افزونه یا قالبی که در سایت خود نصب کرده اید یکی از مهمترین اقدامات امنیتی وردپرس است.

اکنون این قابلیت وجود دارد که به روز رسانی خودکار هسته وردپرس را از بخش پیشخوان > به روزرسانی ها فعال کنید.

 

با فعال کردن به روزرسانی خودکار، دیگر لازم نیست وردپرس را به صورت دستی از بخش به روز رسانی های پیشخوان سایت خود به روز کنید. به این ترتیب شما اطمینان پیدا خوادهید کرد که همواره آخرین نسخه وردپرس روی سایت شما اجرا می شود.

در وردپرس ۵.۶، مدیران سایت می توانند به راحتی به روز رسانی خودکار هسته وردپرس را با گزینه ای  که در صفحه به روز رسانی ها در اختیارشان قرار گرفته، فعال و یا غیر فعال کنند.

وردپرس 5.6- auto update

 

برای غیر فعال کردن این قابلیت نیز، کافی است روی گزینه “فقط برای حالت تعمیر و انتشارهای امنیتی به به‌روزرسانی خودکار تغییر دهید.” کلیک نمایید.

با این کار به روزرسانی خودکار نسخه های اصلی وردپرس خاموش می شود و فقط به روزرسانی با امنیت یا نگهداری به روز می شود.

 

۲- اضافه شدن به روز رسانی ویرایشگر بلوک از افزونه گوتنبرگ

 

بهبود سریع ویرایشگر بلوک وردپرس (که گوتنبرگ نیز نامیده می شود) همچنان در وردپرس ۵.۶ نیز ادامه دارد.

در واقع ، وردپرس ۵.۶ هفت نسخه از جدیدترین نسخه های افزونه گوتنبرگ وردپرس (۸.۶ تا ۹.۲) را به صورت یک بسته وارد هسته وردپرس کرده است.

نمونه هایی از بهبودهای ویرایشگر بلوک موجود در وردپرس ۵.۶ شامل موارد زیر است:

  • انعطاف پذیری بیشتر در طراحی:

ابزارهای بیشتری که به شما امکان می دهد طرح خود را با کد یا بدون کد ویرایش کنید. بلوک های تک ستونی، طرح هایی با استفاده از عرض و ستون های مخلوط، سربرگهای تمام عرض و ویدئو در کاور بلوک. به همین سادگی تغییرات کوچک و بزرگ ایجاد کنید!

  • الگوهای بلوک بیشتر:

در قالب های انتخاب شده، الگوهای بلوک از پیش پیکربندی شده تنظیم صفحات استاندارد در سایت شما را ساده تر می کند. استفاده از این بلوک های از پیش طراحی شده بسیار راحت و آسان شده است و با چند کلیک قابل مدیریت هستند. در زمان شما نیز صرفه جویی خواهد کرد.

  • بار گذاری  مستقیم زیرنویس های ویدیو در ویرایشگر بلوک :

این قابلیت به شما کمک می کند تا زیرنویس ها را به فیلم های خود اضافه کرده، و بعد آنها را در نوشته یا برگه خود بارگذاری کنید.

این کار دسترسی به زیر نویس فیلم ها را برای کسانی که به زیرنویس‌ نیاز دارند یا ترجیح می دهند از آن استفاده کنند، بیش از هر زمان دیگری آسان کرده است.

  • بلوک های ناوبری افقی و عمودی:

این بلوک های جدید به شما امکان می دهد منوها را به نوشته ها و برگه های خود اضافه کنید.

 

۳- الگوهای بلوک بیشتر

 

وردپرس ۵.۶ گامی در جهت بهبود الگوهای بلوک وردپرس برداشته است. الگوهای بلوک وردپرس یک روش جدید جالب برای بهره گیری از ویرایشگر بلوک وردپرس برای ساخت سریع نوشته ها و برگه ها با طرح های از پیش طراحی شده است.

الگوهای بلاک، گروهی از بلوک های وردپرس است که به کاربران اجازه می دهد تعداد دلخواهی از طرح های پیچیده را فقط با کلیک چند دکمه ایجاد کنند.

الگوی بلوک که برای اولین بار به عنوان یکی از ویژگی های برتر وردپرس ۵.۵ معرفی شد، و راه را برای ویرایشگر بلوک وردپرس برای تبدیل شدن به یک صفحه ساز تمام عیار هموار کرده است.

الگوهای بلوک برای کمک به کاربران در استفاده از ترکیب بلوک ها به منظور دستیابی به بهترین طراحی ها برای صفحاتشان ایجاد شده اند.

الگوهای بلوک را می توان با استفاده از نماد “+” در ویرایشگر بلوک در هر برگه یا نوشته یافت. در زیر نوار جستجو به تب الگوها بروید.

 

وردپرس 5.6- block pattern

 

اگر تا به حال فرصتی برای بازی با الگوهای بلوک وردپرس نداشته اید، باید به عرضتان برسانیم که همه قالب های پیش فرض وردپرس اکنون دارای طیف وسیعی از الگوهای بلوک است که به شما امکان می دهد با کمترین تلاش، طرح های پیچیده ایجاد کنید. الگوها را به دلخواه خود با کپی، تصاویر و رنگ های متناسب با محتوا یا برند تجاری خود سفارشی سازی کنید. همچنین، الگوی بلوک دارای دسته بندی هایی است که به شما در مرتب سازی آنها کمک می کند.

 

۴- قالب پیش فرض جدید ۲۰۲۱

 

یکی از بزرگترین بخشهای نسخه ۵.۶ وردپرس، قالب پیش فرض جدید، ۲۰۲۱ است. حتی اگر از یکی از قالب های پیش فرض وردپرس استفاده نمی کنید، برای درک نحوه ساخت آن برای کار با ویرایشگر بلوک (گوتنبرگ)، الگوهای بلوک و بلوک های قابل استفاده مجدد، این قالب ارزش بررسی را دارد.

وردپرس 5.6- theme 2021

 

قالب ۲۰۲۱ یک بوم خالی برای پیاده سازی ایده های شماست و ویرایشگر بلوک بهترین ابزار برای طراحی این ایده‌ها می‌باشد. ین بخش برای ویرایشگر بلوک ساخته شده و دارای الگوهای کاملاً جدید بلوک است که فقط می توانید در قالب های پیش فرض از آن استفاده کنید. در عرض چند ثانیه طرح های مختلفی را امتحان کنید و اجازه دهید یک طراحی جذاب، جالب و در کوتاهترین زمان باعث درخشش کار شما شود.

قالب ۲۰۲۱، قالبی ایده آل برای سال جدید است که به شما طیف وسیعی از پالت های رنگی از پیش انتخاب شده را در پاستل ارائه می دهد، که همه آنها از استانداردهای AAA برای کنتراست برخوردار هستند.

همچنین می توانید رنگ پس زمینه خود را برای قالب انتخاب کنید، و قالب به صورت خودکار رنگ متن را برای شما انتخاب می کند!

باز هم به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید؟ همچنین می توانید پالت رنگ دلخواه خود را از انتخاب کننده رنگ انتخاب کنید.

 

۵- کنترل موقعیت بلوک کاور فیلم

 

می توانید به راحتی موقعیت پس زمینه های ویدئو را در بلوک Cover تنظیم کرد. پیش از این، این کنترل های موقعیت یابی فقط برای تصاویر پس زمینه های در دسترس بودند.

 

 

۶- شمارشگر تعداد کاراکترها

 

اکنون می توانید شمارش کاراکترهای نوشته یا برگه خود را در پانل اطلاعات مشاهده کنید. پانل اطلاعات در حال حاضر شامل تعداد کلمات، عنوان ها، پاراگراف ها و بلوک ها، و همچنین یک طرح کلی سند با عناوین است.

وردپرس 5.6-character count

با کلیک روی نماد “i” در نوار ابزار ویرایشگر بلوک می توانید پانل اطلاعات را مشاهده کنید.

 

۷-  انتخاب چند بلوک و تبدیل آن به بلوک ستون

 

قابلیت جدیدی که در وردپرس ۵.۶ اضافه شده است، توانایی تبدیل چندین بلوک به بلوک ستون است. برای مثال، می توانید سه تصویر را انتخاب کنید و آنها را به یک بلوک سه ستونی تبدیل کنید.

 

 

 

۸- پشتیبانی از زیرنویس های ویدیویی

 

این قابلیت به شما کمک می کند تا زیرنویس ها یا عنوان را به فیلم های خود اضافه کرده، سپس آنها را در نوشته یا برگه خود از طریق بلوک ویدیو بارگذاری کنید.

این کار دسترسی به فیلم ها را برای کسانی که به زیرنویس نیاز دارد یا ترجیح می دهد از آن استفاده کند، بیش از پیش آسان کرده است.

 

۹- تنظیمات جدید در بخش ترجیحات

 

اگر از منوی کوچک ۳ نقطه ای در سمت چپ بالای ویرایشگر نوشته یا برگه استفاده کنید، یک حالت تنظیمات جدید با عنوان “ترجیحات” مشاهده خواهید کرد. این حالت شامل برخی از تنظیمات مفید جدید مانند چک لیست پیش انتشار، تنظیمات صفحه کلید و نمایش، و سفارشی سازی تنظیمات سند است که می تواند به شما در کاهش گزینه هایی که در ویرایشگر بلوک مشاهده می کنید، کمک کند.

 

 

 ۱۰-  بهبود بررسی سلامت سایت

 

با انتشار وردپرس ۵.۶، قابلیت های زیادی به بخش بررسی سلامت سایت و روش بهبود آن اضافه شده است.

بیشتر این بهبودها در قسمت فرانت سایت مورد توجه قرار نمی گیرد، اما این یادآوری خوبی است که این ابزار مفید در وردپرس برای دسترسی به سلامت سایت شما وجود دارد.

 

 

برای دسترسی به این بخش از پیشخوان سایت، ابزارها > سلامت سایت مراجعه کنید.

 

وردپرس ۵.۶ برای توسعه‌ دهندگان

 

وردپرس ۵.۶ دارای بسیاری از به روزرسانی های مبتنی بر توسعه دهندگان است. در اینجا به ذکر چند مورد می پردازیم:

۱۱- رمز عبور برنامه ها

 

به کمک ویژگی جدید تعریف و اختصاص رمز عبور API برنامه ها، برنامه و اپلیکیشن های مختلف می توانند به صورت یکپارچه و ایمن به وب سایت شما متصل شوند. ویژگی جدید REST API به شما امکان می دهد ببینید چه برنامه هایی به سایت تان متصل می شوند و عملکرد آنها را کنترل کنید.

  • رمز عبور برنامه ها به اپلیکیشن ها و برنامه های مستقل اجازه می دهد تا راحت تر به وردپرس دسترسی پیدا کنند.
  • وقتی ۵ سال پیش REST API اضافه شد، امید بود که برنامه های تلفن همراه با استفاده از وردپرس گسترش یابند، اما این اتفاق نیفتاد.
  • رمزهای عبور برنامه می تواند در این زمینه موثر باشد.

۱۲- به روز رسانی جی کوئری

 

به روزرسانی jQuery در وردپرس در سه نسخه ۵.۵، ۵.۶  و ۵.۷ انجام می شود. با رسیدن به نقطه میانی این فرآیند، برای بررسی زودهنگام خطاها در سایت خود، باید افزونه تست به روزرسانی jQuery را اجرا کنید. 

 

۱۳- PHP 8

 

وردپرس ۵.۶ اولین گام ها را به سمت پشتیبانی هسته وردپرس از PHP 8 برمی دارد. اگرچه PHP 8.0 هنوز بسیار جدید است، اما یک بروزرسانی عظیم در زبان PHP محسوب می شود که شامل بسیاری از ویژگی های جدید و بهینه سازی شده در این زبان است.

وردپرس سابقه طولانی در سازگاری با نسخه های جدید PHP در اسرع وقت را دارد و در مورد این نسخه نیز این کار به سرعت انجام گرفت.  

۱۴- به روزرسانی های REST API

 

وردپرس ۵.۶ حداقل ۲۸ تغییر در REST API را معرفی می کند. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات REST API در وردپرس ۵.۶ آورده شده است. 

سخن آخر:

 

امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با ویژگی های جدید وردپرس ۵.۶ آشنا شده باشید. و در اسرع وقت اقدام به بروز رسانی وردپرس خود کرده و از قابلیت و امکانات اضافه شده بهره مند شوید.